Losowa opinia:

Polecam! Wszystko ok, ból zniknął, a do tego tanio i bez kolejek!
Kasia Emel

Lecze schorzenia:

 rehabilitacja kraków punktator Dyskopatia
 rehabilitacja kraków punktator Przepuklina międzykręgowa
 rehabilitacja kraków punktator Rwa kulszowa, ramienna i udowa
 rehabilitacja kraków punktator Postrzał lumbago
 rehabilitacja kraków punktator Kręgozmyk
 rehabilitacja kraków punktator Ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa i kończyn
 rehabilitacja kraków punktator Skolioza i odwracalne wady postawy
 rehabilitacja kraków punktator Odkręgosłupowe bóle i zawroty głowy
 rehabilitacja kraków punktator Zaburzenia czucia i drętwienia kończyn
 rehabilitacja kraków punktator Stany pourazowe w obrębie kości i stawów
 rehabilitacja kraków punktator Stany pourazowe w obrębie wiązadeł i mięśni
 rehabilitacja kraków punktator Sztywność karku
 rehabilitacja kraków punktator Urazy powypadkowe
 rehabilitacja kraków punktator Czaszkowo-mózgowe
 rehabilitacja kraków punktator Zespół bolesnego barku
 rehabilitacja kraków punktator Zaburzenia stawów kolanowych
 rehabilitacja kraków punktator Zaburzenia stawów biodrowych
 rehabilitacja kraków punktator Zaburzenia stawów krzyżowo-biodrowych
 rehabilitacja kraków punktator Zaburzenia stawów barkowych
 rehabilitacja kraków punktator zablokowania w stawach kręgosłupa
 rehabilitacja kraków punktator Zablokowanie w stawach obwodowych
 rehabilitacja kraków punktator zaburzenia czynności powięzi
 rehabilitacja kraków punktator zaburzenia równowagi mięśniowej

Metody terapii manualnej:

 rehabilitacja kraków punktator choroby Metoda Ackermanna
 rehabilitacja kraków punktator choroby Terapia manualna wg K. Lewita
 rehabilitacja kraków punktator choroby Ortobionomia wg A.L. Paulusa
 rehabilitacja kraków selektor Terapia mięśniowo-powięziowa
 rehabilitacja kraków punktator choroby Soft Chiropractic (łagodna chiropraktyka)
 rehabilitacja kraków punktator choroby Japońska Terapia Manualna wg. Masayuki Sajoni
 rehabilitacja kraków punktator choroby Funkcjonalna Terapia manualna wg W. Johnsona
 rehabilitacja kraków selektor Dynamiczna korekcja kręosłupa wg. metody Dorna
 rehabilitacja kraków punktator choroby Terapia czaszkowo-krzyżowa wg J. Upledgera
 rehabilitacja kraków selektor Osteopatia czaszkowa wg. W. G.Sutherlanda
 rehabilitacja kraków selektor Terapia skolioz idiopatycznych pochodzenia statycznego

Masaż Kraków:

 rehabilitacja kropka menu terapia Akupresura Kraków
 rehabilitacja kropka menu terapia Refleksologia
 rehabilitacja kropka menu terapia Masaż Breussa
 rehabilitacja kropka menu terapia Chiński Tuina
 rehabilitacja kropka menu terapia Klasyczny
 rehabilitacja kropka menu terapia Sportowy
 rehabilitacja kropka menu terapia Odchudzający
 rehabilitacja kropka menu terapia Relaksacyjny
 rehabilitacja kraków kropka Segmentarny
 rehabilitacja kropka menu terapia Izometryczny
 rehabilitacja kropka menu terapia Kontrlateralny
 rehabilitacja kropka menu terapia Drenaż limfatyczny Kraków
 rehabilitacja kropka menu terapia Chiński Grzbietu - 7 linii Hua Tuo

ĆwiczeniaSoft Chiropractic (łagodna chiropraktyka)

Coraz bardziej popularna na zachodzie SOFT CHIROPRACTIC (łagodna chiropraktyka) oznacza zespół delikatnych niespecyficznych technik mobilizacyjnych, zastępujących klasyczną chiropraktykę. Są to techniki nie manipulacyjne, a mobilizacyjne.

Manipulacja, to technika, mająca za zadanie usunięcie czynnościowego ograniczenia ruchu w stawie, np: międzywyrostkowym czy obwodowym, czyli tzw. dysfunkcji somatycznej (dawniej zwanej - zablokowaniem), przy pomocy ruchu o wysokiej prędkości, a małej amplitudzie (High Velocity & Low Amplitude - HVLA). Podczas wykonywania zabiegu (np. pchnięcia - thrust) terapeuta nie jest w stanie już go zatrzymać ani skontrolować, ogranicza się, zatem do monitorowania odpowiedzi tkankowej jedynie przed jego rozpoczęciem. Znakomity terapeuta i twórca własnej metody terapii manualnej G. D. Maitland mówi, że manipulacja musi być wykonywana tak szybko, żeby pacjent nie zauważył, że już po wszystkim. Wykonywanie takich zabiegów wymaga, zatem doskonałego i perfekcyjnego wyszkolenia technicznego.

Mobilizacja ma identyczne zadanie, jednak sam ruch jest o wiele wolniejszy. Mamy tu do czynienia z małą szybkością przy równie małej amplitudzie (określanej jako Low Velocity & Low Amplitude - LVLA). Działając w ten sposób terapeuta kontroluje odpowiedź tkankową przez cały czas, dzięki czemu zabieg jest o wiele bezpieczniejszy.

W przypadku obu metod konieczne jest przestrzeganie wskazań i przeciwwskazań. W praktyce mianem SOFT CHIROPRACTIC obejmuje się najczęściej techniki wywodzące się z opracowanej przez znakomitego chiropraktyka XX wieku M.B. De Jarnette, terapii krzyżowo- potylicznej (Sacro-Occipital Therapy, czyli S.O.T.).

    Podzielił on zaburzenia kręgosłupa na trzy kategorie:
  • Kategoria I : skręcony kręgosłup,
  • Kategoria II : zaburzenia w stawach krzyżowo-biodrowych,
  • Kategoria III : problemy z dyskami.

Główną przyczyną bólów kręgosłupa w kategorii I są, wg De Jarnette, jego asymetrie, których przyczyną z kolei jest skręcenie miednicy. Pas barkowy skręcać ma się wówczas kompensacyjnie w przeciwną stronę, także ustawienie głowy jest krzywe. Efektem tych przeciwstawnych ruchów jest skręcenie kręgosłupa jako całości, upośledzając tzw. pompę krzyżową, a w efekcie swobodny przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. To z kolei prowadzić ma do zaburzeń odżywczych tkanek rdzenia i nerwów, podwyższać samozatrucie organizmu toksynami będącymi produktami przemiany materii i ostatecznie zmniejszać sprawność całego organizmu. Objawami w tej kategorii są zaburzenia czynnościowe różnych organów wew. podrażnienia skóry, bezsenność, drętwienie twarzy i kończyn, bóle dolnej części grzbietu, bóle głowy, ogólna nerwowość oraz nadwaga w efekcie zaburzeń przemiany materii.

Kategorię II stanowią zaburzenia ze strony stawów krzyżowo-biodrowych. Rozciągnięcie więzadeł wokół stawu prowadzić ma do osłabienia jego spójności, a w efekcie separacji - rozdzielenia, przy czym kość krzyżowa przesuwa się w bok. W efekcie kręgosłup traci swoją wewnętrzną równowagę, statyka ulega zachwianiu, zaś poszczególne kręgi zmieniają minimalnie pozycję, co z kolei prowadzi do ucisku na nerwy rdzeniowe w otworach międzykręgowych i bólów o charakterze odruchowym. Rozdzielenie się struktury stabilizującej kręgosłup, jaką jest staw krzyżowo-biodrowy, prowadzi również do kompensacyjnego skręcenia się pasa barkowego i głowy w przeciwnym kierunku, ze skutkami jak przy kat. I. Zmienia się także obciążenie stawów leżących niżej (biodrowych, kolanowych, skokowych i sklepienia stopy), co prowadzi do ich niestabilności. Objawami tej kategorii mają być zaburzenia czynnościowe stawu skroniowo-żuchwowego, bóle głowy i karku, bóle uszu, szum w uszach, zaburzenia równowagi, bóle kończyn górnych, klatki piersiowej (nerwobóle międzyżebrowe) i lędźwi, bóle kończyn dolnych, a także nieprawidłowości gospodarki węglowodanowej (wahania poziomu cukru) i zaburzenia miesiączkowania.

Kategoria III to problemy z dyskami, czyli dyskopatie, wysunięcia i przepukliny krążków międzykręgowych. Zdaniem De Jarnette powstają one wtedy, gdy kręgi są eksploatowane powyżej możliwości reagowania na stresy, co wzmacnia istniejące przeważnie wcześniej osłabienie struktur mięśniowo-więzadłowych w tym rejonie. Przyczyny tego są zazwyczaj następujące: nagłe urazy, podnoszenie ciężaru, skręcenie, szarpnięcie, ale także niewłaściwe odżywianie, zaburzenia przemiany materii, czy tez stresy psychiczne i fizyczne (także pod wpływem leków i narkotyków). W takiej sytuacji nawet kichnięcie czy też kaszlnięcie powodować ma rozciągnięcie się struktur mięśniowo-więzadłowych, umożliwiające z kolei powstawanie patologii krążka. Objawami w tej kategorii mają być: rwa kulszowa, odczucie kłucia w dolnej części grzbietu, lub w kończynie, odczucie osłabienia kontroli nad pęcherzem i odbytem, lub bóle przy siadaniu, wstawaniu, kichaniu, itp. oraz marznące stopy.

Metoda S.O.T. posługuje się jednak innymi technikami terapeutycznymi niż chiropraktyka. Przykładowo korekcja skręcenia miednicy (i nie tylko) dokonywana jest tu nie przez manipulację, a wyłącznie za pomocą pozycji ułożeniowych, przy wykorzystaniu specjalnych klinów terapeutycznych oraz technik oddechowych. Technika ta ma wprost niezwykłą skuteczność!

Koncepcje SOFT CHIROPRACTIC obejmują także szereg innych miękkich mobilizacji, wywodzących się wprawdzie z chiropraktyki klasycznej, jednak osłabionych, tzn. wykonywanych w miękki, mobilizacyjny sposób, przy użyciu technik nieco innych niż klasyczne.

© 2014 Rehabilitacja Kraków
Realizacja: Agencja Interaktywna WebProm